Labasa to miasto na Fidżi, położone na wyspie Vanua Levu. Jest to największe miasto na wyspie i stolica prowincji Macuata. Labasa liczy około 28 000 mieszkańców. Miasto to położone jest w delcie rzek Wailevu, Labasa i Qawa. Labasa jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym wyspy. Jest to centrum handlu cukrem, kakao i kokosem. W mieście znajduje się również wiele zakładów przemysłowych, w tym fabryki tekstyliów, mebli i papieru.

Labasa jest również popularnym celem turystycznym. Miasto oferuje wiele atrakcji dla turystów, w tym:

  • Labasa ma dostęp do wielu pięknych plaż, w tym Korovatu Beach, która jest jedną z najpopularniejszych plaż na wyspie.
  • Miasto jest domem dla wielu świątyń hinduskich, w tym Naag Mandir, która jest jedną z największych świątyń hinduskich na Fidżi.
  • Labasa Museum of Art and Culture oferuje wystawy o historii i kulturze Fidżi.
  • Miasto jest gospodarzem corocznego Święta Przyjaznego Północy, które jest jednym z największych festiwali na Fidżi. Festiwal trwa tydzień i obejmuje występy taneczne, muzyczne i kulinarne.

Anegdotka

W latach 80. XX wieku, w Labasie odbył się festiwal rzeźb z kokosów. Festiwal był bardzo popularny i przyciągnął wiele osób z całego kraju. Wśród uczestników festiwalu był mężczyzna, który nazywał się Joe. Joe był bardzo utalentowanym rzeźbiarzem i jego rzeźby z kokosów były bardzo realistyczne. W tym roku Joe postanowił stworzyć rzeźbę przedstawiającą kobietę w bikini. Rzeźba była bardzo szczegółowa i Joe był z niej bardzo dumny.

Kiedy rzeźba została wystawiona na festiwalu, natychmiast przyciągnęła uwagę publiczności. Ludzie byli zachwyceni realistycznymi szczegółami rzeźby, w tym jej dużymi piersiami. Pewnego dnia, podczas festiwalu, do rzeźby podszedł mężczyzna i zaczął ją dotykać. Mężczyzna był bardzo pijany i nie zdawał sobie sprawy, że rzeźba nie jest prawdziwą kobietą. Joe zobaczył, co się dzieje, i szybko podbiegł do mężczyzny. Joe zaczął krzyczeć na mężczyznę i groził mu, że go pobije. Mężczyzna został tak przestraszony, że natychmiast uciekł. Joe natomiast został bohaterem festiwalu i jego rzeźba stała się jeszcze bardziej popularna.